Nasz Patron

Patronem szkoły jest Arkady Fiedler, wybitny pisarz i podróżnik. Był synem znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy. To ojciec ukształtował osobowość młodego Arkadego, rozbudził w nim namiętne zainteresowanie przyrodą: "uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie" - wspomni później pisarz o swoim ojcu.

Po ukończeniu szkoły realnej w Poznaniu, Arkady studiował filozofię i nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studia przerwała I Wojna Światowa. W latach 1918-19 brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Debiutował w 1917r cyklem wierszy "Czerwone światło ogniska". W 1926r wydrukował reportaż ze swojej wyprawy "Przez wiry i porohy Dniestru".

W 1928r wyruszył w pierwszą wielką podróż do południowej Brazylii. Przywiózł z niej bogate zbiory zoologiczne i botaniczne, które przekazał Muzeum Przyrodniczemu i innym placówkom naukowym w Poznaniu. Swoje wrażenia z podróży opisał w książkach: "Bichos, moi brazylijscy przyjaciele" oraz "Wśród Indian Koroadów".

W 1933r urzeczywistnia swe największe marzenie: rusza do Amazonii, do najbujniejszej pod słońcem puszczy tropikalnej. Wyprawa zaowocowała książką "Ryby śpiewają w Ukajali", która przyniosła pisarzowi wielką popularność i uznanie czytelników.

W 1936r wydał "Kanadę pachnącą żywicą". W tym samym roku otrzymał Nagrodę Literacką miasta Poznania i Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.

Wybuch II Wojny Światowej zastał Fiedlera na Thaiti. Porzucił baśniową wyspę, by wybrać żołnierski los. Przez Francję dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotnikówbohatersko walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną ksiązkę "Dywizjon 303" - jej przedruki krążyły w okupowanym kraju krzepiąc ducha narodowego. Pływał też na polskich statkach handlowych - wysiłek wojenny naszych marynarzy opisał w książce "Dziękuję Ci, kapitanie".

W 1946 wrócił do ojczyzny i zamieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem. Nadal wiele podróżował - odwiedził Meksyk, Indochiny, Brazylię, Madagaskar, kilkakrotnie Afrykę Zachodnią. Plonem tych podróży były między innymi powieści: "Dzikie banany", "Piękna, straszna Amazonia", "Madagaskar okrutny czarodziej", "Spotkałem szczęśliwych Indian".

Napisał powieści dla młodzieży: "Mały Bizon", "Wyspa Robinsona", "Orinoko" oraz dwie książki biograficzne: "Mój ojciec i dęby". "Wiek męski - zwycięski".

W swoim 90-letnim życiu Arkady Fiedler odbył 30 wypraw i podróży. Do każdej przygotowywał się bardzo starannie, studiując mapy, atlasy, czytając ksiązki o krajach, do których się wybierał.

W dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach. Jego książki urzekają plastyką opisu, pasjonująco i barwnie przybliżają czytelnikowi ludzi o różnych kolorach skóry, uczą szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewają piękno przyrody.

W 1957r Fiedler po raz drugi został laureatem Nagrody Literackiej miasta Poznania, a w 1978r nagrody państwowej I stopnia. W 1969r otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie - Order Uśmiechu.

W 1974r pisarz zachęcony namowami czytelników stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym puszczykowskim domu.

 

Święto Patrona